diyabetik-nöropatiye-karşı-faydalı-bitkiler
Diyabetik Nöropati Hastalığı
22 Şubat 2017
Diyabetik Nöropati Bitkisel Tedavisi
22 Şubat 2017

Diyabetik Nöropati Belirtileri

diyabetik-noropati-belirtileri

diyabetik-noropati-belirtileri

Uzman Desteği Alın

Diyabetik Nöropati Belirtileri

Diyabetik nöropati belirtileri, diyabetik nöropati nedir, diyabetik nöropati neden olur, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Diyabetik Nöropati Nedenleri

Yapılan araştırmalar kan şekeri veya glukoz yüksekliğinin sinir hasarının temel nedeni olduğunu göstermektedir. Diabette sinir hasarı , metabolik nedenlerle periferik sinir aksonlarında beslenme bozukluğu, kılcal damar dolaşımında yetmezliğe bağlı iskemi. Yüksek kan yağları, otoimmun (bağışıklık sisteminin organizmanın kendisine saldırısı) olarak sinir hasarı. Karpal tünel sendromu gibi mekanik nedenler, sinir dokusundaki hasara kalıtsal yatkınlık, alkol ve sigara kullanımı gibi faktörlerin etkisi ile oluşmaktadır.

Diabetik Nöropatide Görülebilen Sorunlar ve Belirtiler

Mesane sorunları, Erkekte sertleşme sorunları, kadınlarda cinsel disfonksiyonlar, kilo kaybı.
El ve ayaklarda parmak uçlarından başlayarak uyuşma, yanma, karıncalanma, üşüme, iğnelenme.
Ani ayağa kalkmalarda tansiyon düşmesine bağlı göz kararması, baygınlık hissi (ortostatik hipotansiyon).
El ve ayak kaslarında erime.
Bulantı, kusma, kabızlık, gece ishalleri.
İdrar tutmada güçlük (kaçırma veya yapamama).

Belirtileri Nelerdir ?

Diabetik nöropati, periferik sinir uzantılarının kılıf yapılarını tutabildiği gibi (miyelin kılıfı) doğrudan aksonu veya her ikisini birden etkiliyebilir. Bu etkilenmenin türü de hastalığın belirtilerinde değişikliğe neden olabilir.

Diabetik nöropatinin belirtileri etkilenen sinirlere, etkilenme şiddetine ve hastalığın süresine bağlı olarak değişiklik gösterir. Hastalığın başlangıcında ellerde, ayak uçlarında hafif uyuşma, karıncalanma, yanma, üşüme gibi belirtiler varken ilerlemiş vakalarda. Şiddetli ağrılar, deride renk değişiklikleri, kaslarda erime gibi belirtiler eklenir. Daha ileri vakalarda diabetik otonomik nöropati denilen, mide barsak, kalp gibi iç organları da etkiliyen belirtiler görülmeye başlanır. Kalbe ait otonomik ve ağrı sinir liflerinin hasarı ile sessiz miyokard enfarktüsü denilen, hastanın farketmediği kalp krizleri. Diyabetin seyri içinde karşılaşılabilen nadir durumlardan biri olur.

Diabetik nöropatide periferik sinir sistemi değişik şekillerde etkilenebilir. En sıklıkla el ve ayaklarda uçları tutan (distal), simetrik, hem duysal hem de motor sinirleri etkiliyen tipi görülür. Bunlar dışında yalnız bir siniri etkiliyen, birden çok tek siniri etkiliyen tipleri de görülebilir. Ayrıca kafa sinirlerinde de hasar oluşturabilir. Otonomik nöropati, ani tansiyon düşüklükleri (hipotansiyon) veya kalp ritm problemlerine yol açabilmesi ile en çekinilen tiplerinden biridir.

Diyabetik Nöropati Belirtileri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Diyabetik Nöropati Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayı. Diyabetik Nöropati Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Diyabetik Nöropati Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için yazılmış diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.