diyabetik-nöropati-için-faydalı-bitkiler
Diyabetik Nöropati
13 Ocak 2017

Nöropati Hastalığı

diyabetik-nöropatiye-karşı-faydalı-bitkiler

diyabetik-nöropatiye-karşı-faydalı-bitkiler

Uzman Desteği Alın

Nöropati Hastalığı

Nöropati hastalığı, nöropati hastalığı nedir, nöropati hastalığı tedavisi hakkında detaylı bilgi için yazılmış makale. Nöropati hakkında herşey.

Nöropati Nedir ?

Nöropati hastalığı şeker hastaları, böbrek hastaları gibi bir çok hasta grubunda oldukça sık görülen bir şikayettir.

Çabuk yoruluyorum. Eskisi kadar koşamıyor, yürüyüş yapamıyorum.”
“Saçımı taramakta, kapı tokmağını çevirmekte zorlanıyorum. Marketten poşet taşıyamaz oldum. Kavanoz kapağını bile çocuklara açtırır oldum.”
“Elim, ayağım, yanıyor mu acıyor mu anlamış değilim. Bir garip uyuşma duygusu, sanki eldiven, çorap giymişim gibi.”
Bu ve benzeri yakınmalar, iskelet kaslarımıza ait sinirlerden ileri gelen hoş olmayan duygu durumlarıdır. Tıp edebiyatında nöropati olarak tanımlanır. Açık seçik bir hastalık durumu var ise, gözden kaçabilir ya da hastalıkla bağıntılı olduğu düşünülerek sineye çekilebilir. Hele iç organ sinirlerinin bozulmasından ileri gelen ishal, kabızlık, cinsel işlev bozukluğu. Yakınmalar da söz konusu olursa, durum daha karmaşık bir hal alabilir.
Açık seçik olan ses verendir, açık seçik tanımları ve yorumları adına. İvedi ve köklü önlemler almak olasılığı yüksektir bu koşullarda. Sessiz olan ise derinden yüzmek gibidir, dalga yaratmadan ve iz bırakmadan. Ve bu, derinden düşünmeyi ve paylaşmayı gerektirir, spekülasyonları gerçeğe uygun doğrularla yansıtma adına.

HİSSİZ KALP!

Bu hastalıkta his kaybı önemli bir sorundur. Yalnız görünen organlarımızda değil görünmeyenlerde de his kaybı söz konusu olabilir. Kalp, mide, bağırsaklar gibiHele hissizlik kalpte ise büyük bir faciaya davetiye çıkarabilir. Biliriz ki kalp krizinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Eğer bu hissedilemezse, geçirilmekte olan bir kalp krizinden habersiz kalabiliriz. (İdrak ettiğimiz(!) çağda savaş ve açlığa bihaber yürekler misali.)

Nöropatilerin ancak %25’inde gerçek nedenleri bilmekteyiz. Büyük bir kısmında neden bilinmemektedir. Doğuştan ya da ailesel geçiş gösterenleri olduğu kadar sonradan ortaya çıkanları da vardır. Hepsinde ortak olan, hislerdeki karmakarışıklıktır. Yanma, uyuşma, bıçak saplanma duygusu, karıncalanma, hiçbir şey hissetmeme vb. gibi
Tek bir sinir ya da birden fazla sinir bu hastalığa yakalanabilir. Tek sinir tutuluşlarını sıklıkla travmalar ve enfeksiyonlardan sonra görmekteyiz. En sık gözlenen travmatik sonuç, kalça enjeksiyonlarından sonra gelişen siyatik sinir nöropatisidir.

Pek çoğumuzda tanık olduğumuz siyatik türü uyuşmalar ve karıncalanmalar bundan ötürüdür. Diğer travma örneği, el bileği zedelenmeleri ile ortaya çıkan “Karpal Tünel Sendromu”dur. El parmaklarında ortaya çıkan uyuşma, karıncalanma ve ağrılara neden olur.

Çok sinir tutulmalarını ise başta şeker hastalığı olmak üzere, vitamin eksiklikleri ve hipotiroidi de izlemekteyiz.
Her 100 şeker hastasının 10’unda nöropati görülmektedir. Bu, çoğunlukla el ve ayaklarda his kaybı olarak dile getirilir. Ayaklarda yanma duygusu da sıklıkla ifade edilir. Son derece ciddiye alınması ve titizlikle takip edilmesi gereken bir durumdur. Öyle ki ayağına bir çivi saplanmasından ya da sobada ayağının yanmasından bile haberdar olmayabilir.

Tiroid hormon eksikliği ile karakterize olan hipotiroidiler de tüm vücutta his azalması ve uyuşukluk olabilir. Birlikte B12 vitamin eksikliği var ise, olay daha da dramatikleşebilir.

İlaçlara bağlı nöropatilerde en güncel olanı kolesterol düşürücü olarak kullanılan statin gruplarıdır. Son yıllarda tüketimi olağanüstü teşvik ve himaye gören bu ilaçları kullanır. Kas ve sinir ağrıları söz konusu olursa, son derece uyanık davranmak, ilacı kesmek ve sorunu doktorumuzla paylaşmak gerekir.

VİTAMİN EKSİĞİ

En sık nöropati yapan vitamin eksikliği, B12 vitamini eksikliğidir. B12 eksikliği göz sinirlerinde bozulmaya ve bunama dediğimiz demansa da yol açabilir. Ayrıca B1, B6 ve E vitamini eksiklikleri de nöropati nedenleridir. Şu husus unutulmamalıdır ki, B6 vitamini, eksikliği kadar fazlalılığı ile de nöropatiye neden olabilir. Bu yüzden vitamin haplarını kullanırken ölçü ve bilgi gerekir. Teşvik, himaye ve reklkanmamalı, gereksiz yere ve doktorunuzun bilgisi olmadan vitamin hapları tüketilmemelidir.

Ölçüsüz alkol tüketimi, B vitaminleri eksikliği ile birlikte nöropatiye neden olur. Bu tür yakınmaları olanlar, ölçülü de olsa alkol kullanmamalıdır.

Sinek öldürücü ilaçlara maruz kalanlarda, zehir etkisi ile ortaya çıkan nöropatiler gelişebilir.
Böbrek yetmezliği, kanser, HIV enfeksiyonları, bilinen diğer nöropati nedenleridir.

İşte böyle yaşamın her alanında, gürültü patırtı arasında, sessiz olan sinsice gözden kaçabilir. Sessiz ve derinden gelen tahribatlar, ciddi bedeller ödetebilir süreç sonunda. Bu bakımdan her şeyi bütünü içinde değerlendirmek, bütün ile parçayı, yüzeysel olan ile derin olanı birlikte düşünmek gerek. Görünene aldanıp, görünmeyen ile tuzağa düşmemek için.

Nasıl Korunmalı ?

Nöropati Hastalığı olan kişilere son olarak tavsiyemiz şudur. Pamuklu çorap giyin, dikişli çorap kullanmayın, yalınayak dolaşmayın, geniş tabanlı, yumuşak derili ayakkabı seçin.

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.