nöropatiye-karşı-iyi-gelen-bitkiler
Nöropatiye Karşı İyi Gelen Bitkiler
18 Mart 2017
dibayetik-nöropatiye-karşı-faydalı-bitkiler
Diyabetik Nöropatiye Karşı Faydalı Bitkiler
18 Mart 2017

Nöropatik Ağrılar Nasıl Geçer

Uzman Desteği Alın

Nöropatik Ağrılar Nasıl Geçer

Nöropatik ağrılar nasıl geçer, motor nöropati tedavisi, nöropatik ağrı tedavi merkezi, nöropati uzmanları. Nöropatik ağrılar hakkında yazılmış makale.

Nöropatik ağrılar nasıl geçer sorusuna cevap olarak yazılmış bilgi amaçlı makale. Nöropatik ağrılar nasıl geçer sorusunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Nöropatik ağrılar nasıl geçer sorusuna cevap vermeden önce kısaca nöropati nedir ve çeşitleri nelerdir sorularına kısaca cevap verelim. Makalemizin devamında nöropatik ağrılar nasıl geçer sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Nöropati Nedir ?

Nöropati sinirlerdeki hastalıkları ifade eden bir terimdir. Nöro “sinir” pati “hastalık” anlamına gelir.

Nöropatilerin nedeni gösterilebilirse, örneğin diabette olduğu gibi diyabetik nöropati adı ile anılır. Eğer neden ortaya konamazsa idiyopatik nöropati olarak isimlendirilir.
En sık görülen nöropati periferik nöropatidir.

Toplumun yaklaşık %8-10 kadarında periferik nöropati mevcuttur. Her yaşta başlayabilir, ancak yaşlı bireylerde daha sık olarak ortaya çıkar.

Sinirler periferik. Yani vücudun beyin ve omurilik dışındaki bölgelerindeki sinirlerden kaynaklanan ve santral beyin. Omurilikteki sinirlerden kaynaklanan nöropatiler olmak üzere 2 ana gruba ayrılabilir.

Nöropati Çeşitleri

Polinöropati : Çok sayıda sinirin eş zamanlı tutulduğu, çoğunlukla simetrik. Bacaklarda daha belirgin olan ve belirtilerin el. Yakalrın uç noktalarında olduğu nöropati türüdür.

Periferik Nöropatiler : Kendi başlarına ortaya çıkabildikleri gibi bazı hastalıklara veya ilaçlara bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapötik ilaçlar bunların başında gelir.
Perferik nöropatiler etkilenen periferik sinirin türüne göre farklı türlerde oluşur.

Duysal Nöropati : Yalnız duyu dokunma, ağrı, ısı vb. duyuları taşıyan sinirlerin etkilendiği nöropati türüdür. El ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma, keçeleşme, iğne batmaları, yanma gibi şikayetler görülür.

Motor Nöropati : Kasları hareket ettiren, motor sinir denilen sinir liflerinin özel olarak etkilendiği nöropati türüdür. Bu nöropatide kas güçsüzlüğü, kaslarda erime, kas seyirmeleri görülebilir. Öncelikle el ve ayakları tutar, ancak ilerleyici ise solunum kasları ve yutma kaslarını etkileyebilir.

Motor ve Duysal Nöropati (sensorimotor) : Hem motor hem de duysal sinir liflerinin etkilendiği nöropatidir. Hem kas güçsüzlüğü hem de yukarıda söz edilen duysal belirtiler görülür.

Otonomik Nöropati : Sempatik ve parasempatik otonomik sinir sistemine ait liflerin etkilendiği nöropati türüdür. Bu nöropatide terleme bozukluğu, termoregülasyon sorunları, kardiyak ritm bozuklukları, ani tansiyon değişiklikleri, hipotansiyon, erektil disfonksiyon, seksüel bozukluklar, iktidarsızlık sık görülür. Yaşam riski içeren ciddi bir nöropati türüdür.

Mononöropati : Tek bir periferik sinirin tutulduğu nöropati türüdür. Örneğin mediyan nöropati, ulnar nöropati gibi.

Nöropatik Ağrılara Faydalı Başlıca Bitkiler

Çörekotu : Çörekotu sinir sistemi üzerine dengeleyici ve gevşetici etkisi ile ağrı hissini hafifletir. Çörekotu yağları sinir hücrelerinin zar yapılarının sıhhatli gelişmesini ve hücre solunumundaki denge olumlu yönde etkiler. Çörekotu içerisindeki omega serisi yağ asitleri ve vitaminlerle enzim (Proastagladin) üretimini destekleyerek sinir sisteminin zarar görmesini engeller. (kaynak : estanbul com)

Ginkgo Biloba : Ginkgo Biloba ekstresi en etkili olduğu alan sinir sistemidir. (kaynak : 1organik com)

Ginkgo biloba; alzheimer hastalığı, hafıza kaybı ve diğer nöral sorunlara karşı savaşır. Yapılan araştırmalar, Ginkgo biloba özünün aynı zamanda zayıf olan çocuklar için hafızayı kuvvetlendirici özelliğinin olduğunu ve konsantrasyonu geliştirdiğini ortaya koymuştur. ( kaynak : acil net )

İyi bir antioksidandır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde göz, kalp, kas, sinir sağlığını destekleyici etkisi vardır ve metabolik aktiviteler sonucu açığa çıkan serbest radikallerin etkinliğini azaltır. ( kaynak : faydalari com )

Biberiye : Sindirim sistemi, sinir sistemi ve kasların üzerindeki etkileriyle tam bir şifa kaynağı olarak bilinir. (kaynak : biberiye org)

Modern bilim biberiyenin beyin ve sinir hastalıkları üzerinde bir çok olumlu etkisinin olduğunu ortaya koydu.Biberiyenin içerdiği nöro-koruyucu özelliklere sahip karnosik asit denilen bir diterpene içerdiği belirlenmiştir. ( kaynak : acil net )

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.