diyabetik-noropati-belirtileri
Diyabetik Nöropati Tipleri Nelerdir
14 Ocak 2017
Nöropati Nedir
31 Ocak 2017

Diyabetik Nöropati Neden Olur

diyabetik-noropati-belirtileri

diyabetik-noropati-belirtileri

Uzman Desteği Alın

Diyabetik Nöropati Neden Olur

Diyabetik nöropati neden olur, diyabetik nöropatinişn nedenleri, diyabetik nöropatinin belirtileri. Diyabetik Nöropati hakkında merak ettikleriniz.

Diabetik Nöropatinin Belirtileri Nelerdir ?

Diabetik nöropatinin belirtileri etkilenen sinirlere, etkilenme şiddetine ve hastalığın süresine bağlı olarak değişiklik gösterir. Hastalığın başlangıcında ellerde, ayak uçlarında hafif uyuşma, karıncalanma, yanma, üşüme gibi belirtiler varken ilerlemiş vakalarda. Şiddetli ağrılar, deride renk değişiklikleri, kaslarda erime gibi belirtiler eklenir. Daha ileri vakalarda diabetik otonomik nöropati denilen, mide barsak, kalp gibi iç organları da etkiliyen belirtiler görülmeye başlanır. Kalbe ait otonomik ve ağrı sinir liflerinin hasarı ile sessiz miyokard enfarktüsü denilen, hastanın farketmediği kalp krizleri. Diyabetin seyri içinde karşılaşılabilen nadir durumlardan biri olur.

Diabetik nöropatide periferik sinir sistemi değişik şekillerde etkilenebilir. En sıklıkla el ve ayaklarda uçları tutan (distal), simetrik, hem duysal hem de motor sinirleri etkiliyen tipi görülür. Bunlar dışında yalnız bir siniri etkiliyen, birden çok tek siniri etkiliyen tipleri de görülebilir. Ayrıca kafa sinirlerinde de hasar oluşturabilir. Otonomik nöropati, ani tansiyon düşüklükleri (hipotansiyon) veya kalp ritm problemlerine yol açabilmesi ile en çekinilen tiplerinden biridir.

Diabetik nöropati, periferik sinir uzantılarının kılıf yapılarını tutabildiği gibi (miyelin kılıfı) doğrudan aksonu veya her ikisini birden etkiliyebilir. Bu etkilenmenin türü de hastalığın belirtilerinde değişikliğe neden olabilir.

Diyabetik Nöropati Nedenleri

Yapılan araştırmalar kan şekeri veya glukoz yüksekliğinin sinir hasarının temel nedeni olduğunu göstermektedir. Diabette sinir hasarı , metabolik nedenlerle periferik sinir aksonlarında beslenme bozukluğu, kılcal damar dolaşımında yetmezliğe bağlı iskemi. Yüksek kan yağları, otoimmun (bağışıklık sisteminin organizmanın kendisine saldırısı) olarak sinir hasarı. Karpal tünel sendromu gibi mekanik nedenler, sinir dokusundaki hasara kalıtsal yatkınlık, alkol ve sigara kullanımı gibi faktörlerin etkisi ile oluşmaktadır.

Diabetik Nöropatide Görülebilen Sorunlar ve Belirtiler

El ve ayaklarda parmak uçlarından başlayarak uyuşma, yanma, karıncalanma, üşüme, iğnelenme.
El ve ayak kaslarında erime.
Bulantı, kusma, kabızlık, gece ishalleri.
Ani ayağa kalkmalarda tansiyon düşmesine bağlı göz kararması, baygınlık hissi (ortostatik hipotansiyon).
İdrar tutmada güçlük (kaçırma veya yapamama).
Mesane sorunları, Erkekte sertleşme sorunları, kadınlarda cinsel disfonksiyonlar, kilo kaybı.

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.